Slijepi mladić inspirisao Nikolu da krene bos na hodočašće, zavjet ispunjava već godinama

Na put je krenuo iz Gornjeg Vukšića, a kako kaže, odluka da hodočasti bez obuće došla je spontano prije nekoliko godina.

– Prvo sam išao u patikama. Tada sam vidio jednog slijepog mladića koji je bos išao uz pomoć oca. Pomislio sam: ako on može, mogu i ja. Od tada sam sebi rekao da ću, dok sam živ i zdrav, ići bos – priča Nikola.

Njegov hodočasnički put nije motivisan samo ličnim izazovom, već i zahvalnošću.

– Zahvaljujem se za zdravlje svoje djece. Imam i zavet za jednog rođaka koji se bori sa teškom bolešću. Molim se da sve prođe dobro sa operacijama i liječenjem – kaže on.

“Lakše kad se napravi pauza, ali nemam problema”

Iako mnogi pretpostavljaju da je hodanje bez obuće izuzetno bolno, Nikola tvrdi da ozbiljnijih problema nema.

– Nemam rana. Pojave se malo otoci, ali kada napravim pauzu, sve prođe. Najteži dio puta je makadam između Gostilja i Dobretića. Asfalt jeste vreo, ali kamenjar gore mnogo više iscrpljuje – objašnjava.

Na putu nosi samo osnovne stvari: vodu, malu prvu pomoć, kremu za otoke i dječji puder za njegu stopala.

Sve je u glavi. Nisam imao nikakve posebne pripreme. Samo treba biti spreman i vjerovati – dodaje.

Nikola već 15 godina radi u Austriji na poslovima protivpožarnih sistema, a svake godine uzima godišnji odmor kako bi došao na hodočašće.

– Dođem zbog Svetog Ive, završim put, odmorim jedan dan i vraćam se nazad u Austriju. Dovoljna su mi 24 sata odmora – kaže kroz osmijeh.

Otkrio i šta mu je želja!

Otkriva da mu najveću podršku pružaju porodica i najbliži.

– Imam suprugu i troje male djece. Uvijek su uz mene. Kad god mogu, pozovem ih telefonom i oni mi daju dodatnu snagu – priča Nikola.

Njegova želja je da se i mlađi ljudi češće odluče na ovakve podvige.

– Volio bih da se mladi odvaže na veću žrtvu i hodočašće. Samo vjera može pomoći čovjeku. To je ono što nas nosi kroz život – poručuje, prenosi Kurir.

Na kraju razgovora otkrio je i novi plan.

– Ako Bog da, sledeće godine pokušaću da krenem iz Austrije. To bi bilo između 45 i 50 kilometara pješačenja. Polako se pripremam za taj izazov – zaključio je Nikola, nastavljajući svoj put ka Podmilačju.

Bonus video

Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.

Leave a Comment