Na situaciju se požalio korisnik hrvatskog Reddita, navodeći da njegova supruga dolazi iz inostranstva i da njeni roditelji bez problema poštuju pravila.
– U četvrtak su nas pustili iz bolnice. Juče su nas posjetili njeni roditelji i nikome nije palo na pamet da dijete uzima u ruke ili ljubi – naveo je.
Međutim, kada su u posjetu došli njegovi roditelji, situacija je bila drugačija.
– Odmah su htjeli bebu uzeti i poljubiti. Rekao sam im da to ne rade jer dijete nije vakcinisano i tek je rođeno. Samo supruga i ja možemo da ga držimo – napisao je otac, dodajući da su roditelji reagovali uz negodovanje, a baka je na kraju ipak “poljubila bebu u stopalo”, rekavši da navodno nije mogla da odoli.
“Zna se ko je roditelj”
U raspravi koja se razvila, većina korisnika ispod objave podržala je roditelje i istakla da je u prvim nedeljama potrebno biti posebno oprezan zbog virusa i bakterija.
Stručnjaci i korisnici navode da čak i bezazlene infekcije za odrasle, poput herpesa, mogu biti opasne za novorođenče, te da bliskost ne mora uključivati fizički kontakt.
“Ne poštuju te dovoljno”, napisao je jedan korisnik, dodajući da odluka roditelja treba biti konačna i jasna.
Bilo je i prijedloga da se postave strože granice za posjete u prvim nedeljama života, kako bi se izbjegao rizik od infekcija.
“Nekad su nas svi ljubili i ništa nam nije bilo”
S druge strane, deo komentatora smatra da se danas pretjeruje sa zaštitom djece, prenosi portal “Moje Vrijeme”.
“Nas su svi ljubili i preživjeli smo”, napisala je jedna korisnica, dodajući da pretjerana zabrinutost može stvoriti nepotreban stres.
Drugi su ipak uzvratili da se današnja saznanja o zdravlju novorođenčadi ne mogu porediti s ranijim vremenima, te da oprez u prvim sedmicama ima medicinsko opravdanje, prenosi Ona.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.